Jaki wózek elektryczny wybrać?

Celem tego artykułu jest znalezienie odpowiedzi na pytanie jaki wózek elektryczny jest najlepszy? Czym się kierować przy zakupie wózka elektrycznego?

 

Elektryczny wózek inwalidzki, dobry czyli jaki?

Dobry wózek inwalidzki jest jak dobre auto obstalowane według gustu i wygody właściciela a jego zakup przypomina zakup nowego samochodu.

Jak wybrać wózek najodpowiedniejszy do stopnia niepełnosprawności i co trzeba brać pod uwagę?

 1. Trzeba przeanalizować zalety i wady
 2. Poznać funkcjonalność, wyposażenie oraz markę sprzętu
 3. Dostępność serwisu i renomę producenta
 4. To wszystko skorelować z ceną i ze stopniem oraz rodzajem niepełnosprawności.

Elektryczny wózek inwalidzki w najprostszym tego słowa znaczeniu to klasyczny wózek ręczny z dołączonym do niego silnikiem i przełącznikiem jazdy. Tyle tylko, że definicja ta dotyczy wózka elektrycznego tego najprostszego i zarazem najtańszego. Współczesne wózki elektryczne ze względu na zastosowane rozwiązania i materiały których zostały wykonane oraz sposób wykonania, przypominają raczej nowoczesne cuda techniki.

Na jakie elementy konstrukcyjne zwracać uwagę przy wyborze wózka?

 • Silnik, jest stosowanych kilka rodzajów silników, te najsłabsze o prędkości 6 i 10 km/h, silniejsze – 8 – 12 km/h oraz najszybsze skutery elektryczne – 15 km/h. Im silnik mocniejszy tym szybszy ale jednocześnie potrzebujący mocniejszego akumulatora i szybciej go wykorzystujący.
 • Akumulator – najpopularniejsze to akumulatory żelowe, wielokrotnego ładowania, bezobsługowe, nie wymagające dolewania niczego. Nie powinny być całkowicie rozładowywane i pozostawiane w stanie bezczynności
 • Sterowniki – można je dopasowywać indywidualnie w zależności od stopnia niepełnosprawności. Mogą być klasyczne dostosowane do różnego stopnia możliwości ruchowych ręki prawej lub lewej. Mogą być również supernowoczesne na brodę, język, stopę lub wydychane powietrze czy ruch gałki ocznej
 • Siedziska – bogaty wybór od klasycznych po specjalistyczne, odpowiednio profilowane, samochodowe czy lotnicze. Mogą być obrotowe, mieć regulowane kąty podparcia oraz moga być podnoszone i opuszczane na odpowiednią wysokość
 • Oświetlenie – do poruszania w terenie wymagane są światła przednie, tylne oraz kierunkowskazy
 • Koła i ogumienie – przednie są przeważnie kołami napędowymi, tylne antywywrotnymi, chociaż możliwy jest również napęd na kola tylne, a ogumienie typowe do jazdy szosowej tylko z troche grubszym bieżnikiem.
 • Hamulce – stosowany jest elektromagnetyczny system hamulcowy z zastosowana funkcja odzyskiwania energii
 • Inne parametry na które warto zwrócić uwagę to: dopuszczalne maksymalne obciążenie, promień skrętu wózka, kąt podjazdu pod wzniesienia, maksymalny zasięg wózka przy jednym pełnym naładowaniu, możliwość elektrycznej regulacji wysokości podnóżka, podłokietników i zagłówka, a nawet możliwość podłączenia CD czy laptopa.

Wszystko to ma służyć zaspokojeniu pełnego prawa osób niepełnosprawnych do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, do wygodnego, sprawnego i swobodnego przemieszczania się po domu, do pracy na uczelnię do restauracji a także na zabiegi rehabilitacyjne

Na rynku istnieje wiele firm oferujących różnego rodzaju wózki elektryczne. Dla grona osób stanowi on nieodłączny element życia, który znacznie ułatwia poruszanie poprawia jakość życia. Dlatego też, należy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie do jakich celów wózek będzie używany. Jeśli potrzebny jest głównie do poruszania się po mieszkaniu, lepiej poszukać wózka z mniejszymi i cieńszymi kółkami oraz ze słabszym, ale i cichszym, silnikiem. W wózkach elektrycznych montuje się silniki o prędkościach do 6 km/h i 10 km/h a także 8km/h i 12 km/h. Istnieją równie skutery elektryczne osiągające prędkość 15 km/h. Większa prędkość mogłaby okazać się niebezpieczna dla użytkownika na nierównej powierzchni. Jeśli chodzi o akumulatory, to najbardziej powszechnymi są suche żelowe. Są o tyle wygodne, że nie trzeba ich uzupełniać płynem. Sprawdźmy jednak jaką odległość wózek jest w stanie przejechać bez ładowania, by nie dopuścić do całkowitego wyczerpania baterii. Trzeba też zwrócić szczególną uwagę na okres gwarancji akumulatora, bo często jest on krótszy niż gwarancja całego wózka. Celem tego artykułu jest odpowiedź na pytanie jaki wózek elektryczny jest dla Ciebie najlepszy i dlaczego? Sterowniki wózka można dobrać dla osób lewo- i prawo- ręcznych. Oprócz tych klasycznych joystików dostępne są sterowniki na brodę, stopę a nawet język. Najważniejszym jednak pozostaje wybór siedziska. Fotel musi być profilowany, dobrany pod względem twardości do preferencji użytkownika. Dobre fotele dają możliwość regulacji. Pamiętajmy, by do zestawu dołączony został nagłówek. Wózek elektryczny musi być wyposażony w trzy rodzaje kół. Pierwsza najmniejsza para, są one też obrotowe służące do skręcania, drugie największe i najgrubsze tzw napędowe oraz mała para kółek z tyłu, która zapobiega wywracaniu się przy podjeżdzaniu pod krawężnik. Inne aspekty to np. oświetlenie, które jest obowiązkowe przy poruszaniu się po zmroku, promień skrętu, a także maksymalne obciążenie. Powinny na to zwrócić uwagę osoby z nadwagą, ponieważ większość wózków ma obciążenie max. 120 kg.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.